Uroterapeut - en viktig resurs i vården
  Sök

Aktuellt

Akupunktur vid urologisk omvårdnad
Kurs 26-28/3 i Lund...
UTFs Juileumskonferens 23-25 maj 2012
Förlängd tid för abstract: 24/2 och ett "patientfall" duger gott... Det är lättare att få åka om ma...
Av UTF Diplomerad uroterapeut
Ansökningshandlingar finns under fliken Uroterapeut...

Kalender

2011-09-27
ESPU 9-12 maj 2012
European Society for Pediatric Urology...
2011-10-25
EAUN Paris 24-28 feb 2012
Länk till hemsidan...
2012-01-09
ISCOS - september 2012
Dags för abstracts...

UroTerapeutisk Förening, UTF

 

 

 

 

Föreningen bildades 1987 av de uroterapeuter som gick den första utbildningen i Uroterapi vid Göteborgs universitet. Detta var världens första universitetsutbildning i uroterapi och den var och är öppen för studenter från de nordiska länderna. Numera sker även utbildning vid Högskolan i Bergen, Norge. Hittills har 450 uroterapeuter utbildats.

Många uroterapeuter har genom åren varit uppskattade föreläsare i olika utbildningar.  Flera uroterapeuter bedriver egen forskning och har publicerat flera vetenskapliga och populärvetenskapliga arbeten - Läs mer

 

UTF är en nordisk förening, som vill ge information och undervisning för att normalisera, underlätta eller bota problem med blåsans och tarmens funktion.

 

UTF inbjuder medlemmar och övriga intresserade till årliga konferenser i Norden.

Hemsidan www.UTFnordic.org är föreningens viktigaste media för att nå ut med sitt budskap.

Ladda ner UTF-foldern som finns på flera språk. Du hittar den under respektive flik.

 


 

 

Medlem i UTF, nordisk UroTerapeutisk Förening!


Vem som kan bli medlem i UTF, hur man blir medlem, vad det innebär, hur man blir användare av www.utfnordic.org, vad det kostar och hur man betalar sin avgift med mera hitta du på Medlemskap.